LIST DO RODZICÓW

Droga mamo i tato!

-Przytulaj mnie często. Nawet wtedy, gdy jestem już duży.
-Jesteś dla mnie jedną z najważniejszych osób w moim życiu.
-Pytaj mnie codziennie, jak mi się powiodło w szkole.
-Słuchaj mnie uważnie, kiedy mówię o swoich problemach, śmiej się razem ze mną, gdy opowiadam o zabawnych zdarzeniach.
-Ułóż ze mną plan dnia, abym mógł dobrze zorganizować sobie czas.
-Chcę Ci pomagać – powierz mi obowiązki domowe na miarę moich możliwości.
-Pozwól mi na samodzielność. Jeżeli wszystko będziesz robić za mnie – ja niczego się nie nauczę.
-Bądź wobec mnie stanowczy. Będę czuł się pewniej i bezpieczniej.
-Pozwól rozwieszać w mieszkaniu moje prace, rysunki, wypracowania, by cieszyli się nimi wszyscy domownicy.
-Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasem dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
-Chwal mnie często, zauważaj wszystkie moje sukcesy, nawet te najmniejsze.
-Poczytaj mi lub porozmawiaj ze mną codziennie przed snem.
-Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
-Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Ty możesz pomóc je zwalczyć na starcie.
-Nie porównuj mnie do nikogo, przede wszystkim do brata i siostry. Zauważ i pielęgnuj moją indywidualność.
-Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli to nie jest konieczne. O wiele więcej znaczy dla mnie to, co powiesz mi w cztery oczy.
-Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Jestem zdezorientowany, gdy nic z tego nie wychodzi.
-Nie zapominaj, że nie potrafię jeszcze wyrażać precyzyjnie myśli. Dlatego czasem nie możemy się porozumieć.
-Może wydawać Ci się, że jestem powolny i długo myślę. Bądź cierpliwy wobec mnie.
-Przepraszając mnie nie stracisz autorytetu. Za uczciwość umiem odpłacić miłością, jakiej jeszcze nie znasz.
-Cieszmy się wspólnie z mojego dzieciństwa. Ono bardzo szybko przemija.
Twoje dziecko